Egészen meglepő eredményekkel szolgált az American Association for the Advancement of Science egyik tudományos publikációja, melyből kiderült, hogy a minőségi whisky mértékletes és felelősségteljes fogyasztásától hosszabb és egészségesebb élet vár ránk, sőt más egyéb tekintetben is pozitívan befolyásolhatja az emberi szervezetet.
Nem véletlenül nevezik tehát a whiskyt sok helyen az élet vizének, ami mellett kevesen tudják, de az ital elnevezése az ír usquebaugh kifejezésből ered, mely egy a középkorban használt, többszöri lepárlással készült, gyógynövényekkel gazdagon dúsított, emiatt pedig az akkori gyógyászatban fontos szerepet játszott készítmény volt.
A tudomány pedig most bebizonyította, hogy a jó minőségű whisky gyógyhatása valóban borítékolható!
A Kaliforniai Egyetem egyik neurológusaként ismert Claudia Kawas professzor által vezetett kutatás során olyan emberek életmódját vizsgálták, akik már betöltötték a 90. életévüket, tehát szerettek volna rájönni arra, hogy az érintettek mitől élnek ilyen sokáig.
A szakemberek 15 éven keresztül vizsgáltak a korcsporthoz tartozó embereket, és azt találták, hogy akik napi szinten minimális mennyiségű (a tanulmányban kétegységnyiként definiált) szeszes italt fogyasztanak, azok átlagosan tovább éltek, mint azok, akik egyáltalán nem ittak alkoholt.
A tudósok egyelőre nem találtak logikus magyarázatot eredményeikre, de Kawas professzor szerint kutatásuk alapján szemernyi kétség sem fér hozzá, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás képes megnövelni az életkort.
Különösen igaz volt mindez azok körében, akik rendszeresen minőségi whiskyt ittak, melyben közismerten sok ellagsav található.
Ez az összetevő egy rendkívül erős antioxidáns, ami képes arra, hogy a szervezetbe jutva kitakarítsa onnan a káros szabadgyököket, melyek a különféle betegségekért, hosszabb távon a rákos elváltozásokért is felelőssé tehetők.
Korábbi kutatásokból kiderült továbbá, hogy az ellagsav a szervezeten belül képes arra, hogy megvédje a bőrt a káros UV-B sugárzástól, de jelenleg is több kutatás folyik arról, hogy milyen hatásokat lehetne elérni vele a rákkutatásban, a feltételezések szerint ugyanis különösen a melldaganatok elleni küzdelemben jól hasznosítható lehetne.
A vörösbor kapcsán a tudomány korábban több alkalommal is bebizonyította, hogy kis mennyiségben jó hatást gyakorol a szervezetre, azonban a mostani eredmények határozottan azt mutatják, hogy a whisky még a bornál is jobb antioxidáns, hovatovább a szív egészségére is pozitív hatást gyakorol.
A rendszeres whiskyfogyasztás ugyanis mintegy 50 százalékkal képes csökkenteni a szívinfarktus vagy a stroke kockázatát, de a demenciára gyakorolt pozitív hatásait is vizsgálják már a kutatók.
Ennek az oka, hogy a statisztikák szerint a rendszeresen, de kis mennyiségű whiskyt fogyasztók körében szintén felére csökkent a demencia kialakulásának esélye.
A kutatás konkrét példákat is hozott, így bemutatták az idén már 107 éves Jack Reynolds-ot, aki naponta több alkalommal fogyaszt whiskyt, mely szerinte hosszú életének a titka.
A brit nyugdíjas minden reggel whiskys teával indítja a napot, majd kétszer iszik egy keveset délelőtt és délután, de ha éjszaka felébred, akkor is whiskys limonádéval próbál meg ismét álomba szenderülni.
A bácsi szerint a whiskynek köszönheti, hogy még mindig él, hiszen tapasztalatai szerint minden betegség ellen hatásos ellenszernek bizonyult.
Bár a kutatók egyelőre nem értenek egyet vele teljes mértékben, de a whisky a megfigyelések alapján nemcsak a szervezet egészségére gyakorol pozitív hatást, hanem mindemellett a kreativitás szintjét is képes megnövelni az emberekben.
Ennek az oka azonban vitatott, mert nagy valószínűséggel a többi alkoholos ital is képes erre, lévén nem a whisky alapanyaga, hanem az alkohol által módosított magabiztosság az, ami ezen a téren szerepet játszhat.
A témában az Illinois Egyetem folytat kutatásokat, akik mintegy negyven férfi bevonásával arra jutottak, hogy az emberek akkor a legkreatívabbak, ha véralkohol szintjük 0,075 ezrelék, de hogy ez csak whisky vagy más ital esetén is működik-e, az nem derült ki egyértelműen.