Magas minőségű rumot keresünk a távoli Kubából? Bár széles a termékpaletta, ha viszont a legjobbat akarjuk, akkor a Havana Club garantáltan jó választás lesz. Amennyiben ismerkednénk vele, itt az alkalom.
Ha jó minőségű rumot akarunk inni, akkor erősen ajánlott Kuba felé venni az irányt, hiszen abból a régióból nemcsak rengeteg híres, évszázados múlttal rendelkező főzdét találhatunk, de garantáltan különleges, magyar szemmel kifejezetten egzotikus ízekre is lelhetünk.
Amennyiben megismerkednénk a kubai rum művészetével, egy igazán különleges, aromában gazdag itallal a kérdéses régióból, mindenképpen érdemes lehet kipróbálnunk a Havana Club magas minőséget képviselő rumjait, melyek biztosan nem okoznak majd csalódást.
A Bacardi mellett a Havana Club talán az egyik legismertebb, de mindenképpen az egyik legkülönlegesebb kubai rum, melynek története 1934-ig nyúlik vissza, amikor az Arechabala család saját szeszfőzdéjében megszületett ennek a különleges italnak a receptje.
Sajnos a márka nem sokáig maradhatott családi tulajdonban, az 1959-es kubai forradalmat követően ugyanis az egész vállalat államosításra került.
Bezárásra azonban nem, sőt termékük egy nagyon fontos exportcikké vált, a hetvenes évektől ugyanis Kuba folyamatosan szállított Havana Club rumot a Szovjetuniónak, illetve a kelet-európai országoknak.
A különleges italból nemsokára nemzeti kincs vált, amit 1994-ig csak az egykori keleti blokk országaiban élvezhettek a szerencsésebbek.
1993-ban aztán a kubai kormány engedélyt adott egy részben helyi, részben francia tulajdonú vállalat létrehozatalára annak érdekében, hogy az Egyesült Államok kivételével a világ minden tájára eljuthasson a Havana Club, mely emiatt az ország egyik legfontosabb exportcikkévé vált.
Nagy általánosságban kijelenthető, hogy a Havana Club rumok a mai napig csak és kizárólag 100 százalékban kubai alapanyagokból készülnek, magát a végeredményt pedig az ország egyedülálló mikroklímája is segít igazán eredetivé varázsolni.
Minden palack Havana Club rumra jellemző az érlelés, amit a palackokon „anejo” kifejezéssel tüntet fel a gyártó. A folyamat jellemzően fahordóban történik, mely kellemes színt és aromát is ad az italnak.
A termékek kivétel nélkül nagyon karakteresek, de magas alkoholtartalmuk ellenére is könnyed, simulékony hatással rendelkeznek, a főzde kínálatában pedig rengeteg különleges italt is megtalálhatunk. Lássunk erre néhány példát!
Havana Club Especial
Már a neve is mutatja, hogy a Havana Club Especial egy igazán különleges rum, mondhatni speciális termék, mely prémium kategóriát képviselt.
Kevert rum, ami azt jelenti, hogy átlagosan 3-5 éves érlelési ciklusú rumok keverékéből készítik, a fiatalabb és az idősebb italok elegyítéséből pedig egy igencsak komplex ízvilágú, nagyon gazdag zamatú, aranyszínű termék születik, mely képes elegyíteni a fehér rumokra jellemző könnyed élményt a sötét rumok intenzitásával.
Az ital alapját a cukornádmelasz adja, lendületes aromájában pedig határozott édeskés jegyek dominálnak, különösen a méz, a vanília és a fahéj érződik benne erőteljesen.
Kifejezetten fűszeres, lecsengése pedig nagyon hosszú, de közben mindvégig élménydús, sokáig megmarad a szájban. Emiatt inkább önmagában, behűtve vagy jéggel ajánlott fogyasztani, de koktélban is megállja a helyét.
Havana Club 3 éves
Ha egy igazán jó minőségű, magas presztízsélményt kínáló fehér rumot szeretnénk fogyasztani, feltétlenül kóstoljuk meg a 3 éves érlelési időt maga mögött tudó Havana Club-ot, mely tölgyfahordóba zárva készült, a gondos szűrést követően mégis kristálytiszta, kellemesen sárgás végeredményt kínál.
Mindezt már-már olajszerű sűrűséggel, társítva, amit az illatok tekintetében nagyon határozott édesség kísér.
Ezt aztán később az ital ízében is erőteljesen megjelenik! A francia tölgyfahordó miatt érezhető fás jelleg mellett így nagyon könnyedén, de érződik benne a vanília, a csokoládé, valamint némi füstös sajátosság.
Az egészhez rövid, ámde annál határozottabb lecsengés társul, különösen abban az esetben, ha egy kicsit behűtöttük, vagy jégre töltöttük. Koktélban is jól megállja a helyét, de mindenképpen meg kell ízlelni magában is.
Havana Club Pacto Navio
Minden főzdének megvannak a maga különlegességei. A Havana Club esetében az egyik ilyen a Pacto Navio, mely a sötét rumok táborába sorolandó, melyet melaszból készítenek ugyan, de miután desztillálták, rögtön tölgyfahordókba zárják, a különlegessége azonban itt következik!
Az érlelés utolsó 18 hónapját ugyanis olyan hordókban tölti a rum, amiben korábban francia desszertbort tároltak, emiatt a végeredmény rendkívül jellegzetes, határozottan komplex ízvilágot kap.
Olyannyira, hogy a gyümölcsösség és a virágos jegyek már az illatában is érződnek, azonban az ital a szájban robban csak igazán.
A Havana Club rumjaira jellemző sajátosságok mellett kifejezetten érdekes aromák, fahéjas és citrusos jellegzetességek szabadulnak fel a kóstolást követően, méghozzá közepesen hosszú lecsengés társaságában, ahol határozottan érezni a boroshordós érlelést.
Fogyasztása leginkább önmagában javasolt, méghozzá szobahőmérsékleten.